Iaido - אומנות שליפת החרב

אומנות שליפת החרב היפנית - IAIDO

איאיידו (居合道 Iaidō) הנקראת לפעמים איאייג'וטסו (居合術 iaijutsu), או באטוג'וטסו, (抜刀術 battōjutsu) הינה אמנות שליפת החרב היפנית ("קטאנה", חרב סמוראי), שמהותה שליפה מהירה, שיסוף היריב והחזרת החרב לנדן תוך רצף תנועות יחיד. איאיידו, תת-התמחות של קנג'וטסו (Kenjutsu 剣術), נולדה מתוך תורת ה- איאייג'וטסו (居合術 iaijutsu), או באטוג'וטסו (抜刀術 battōjutsu) שהיו נפוצות ביפן במאה ה-15.

איאיידו על שיטותיה השונות, מבוססת על שליפת החרב ולמעבר להתקפה במהירות מרבית. מצבי ההתחלה יכולים להיות מעמידות קרביות או מתנוחות ישיבה ועמידה רגילות. העוסקים באיאיידו צריכים לצפות למתקפת פתע בכל רגע ומכל כיוון, וחייו של הלוחם היו תלוים ביכולתו להגיב במהירות ולעבור להתקפה מכל תנוחת גוף רגילה.

הטנשין שודן קאטורי שינטו ריו כלל בתוכנית הלימודים שלו איאייג'וטסו כבר במאה ה-15 ובתי ספר שהוקדשו רק לשליפת החרב הופיעו מתישהו במהלך המאה ה-16 או בתחילת המאה ה-17. רוב בתי הספר המודרניים מחשיבים סמוראי בשם האיאשיזאקי ז'ינוסקה מינאמוטו נו שיגנובו (1546-1621) כמייסד האיאיידו. מעט מאוד ידוע על חייו, ויש חוקרים הטוענים שהוא לא היה קיים כדמות היסטורית כלל. שני בתי-הספר הגדולים לאיאיידו כיום, מוסו שינדן ריו (Muso Shinden Ryu) ומוסו ג'יקידן איישין ריו (Muso Jikiden Eishin Ryu), טוענים לשושלת שהתחילה מהיישיזאקי.


האיאשיזאקי ז'ינוסקה מינאמוטו נו שיגנובו

משמעות האיאיידו היא אמנות הלחימה לשיפור עצמי שמלמד ה- (All Japan Kendo Federation (AJKF והתאחדויות איאיידו אחרות, בזמן שטכניקות לחימה עתיקות יותר הנלמדות בקוריו (koryu) נקראות איאייג'וטסו. את המילה "איאיידו" קבע נקאיאמה האקודו בתחילת המאה ה-20. לפניו השתמשו בשמות אחרים, כגון באטו (battō), באטוג'וטסו (battōjutsu) וסאיאה נו אוצ'י (saya no uchi).

בתקופה המודרנית, המתאמנים באיאיידו משתמשים בדרך כלל, בחרב אימונים קהה הנקראת איאייטו (Iaito) העשויה סגסוגת כגון אבץ-אלומיניום, וב-שינקן, חרב חדה עשוייה פלדה כגון חרבות הסמוראי המקוריות, בשלבי לימוד מתקדמים.

בתקופות מסוימות ביפן, לפני מאות שנים, התקיימו מאות בתי ספר ושיטות (ריו) ללוחמה בכלי נשק שונים ובחרב יפנית בפרט. עם חלוף הזמן, ולאחר ייסוד שושלת טוקוגאווה וסיום מלחמות האחים ביפן, הצורך בצורת לחימה זו פחת, ומספר המתאמנים ירד בצורה ניכרת. למאסטרים רבים לא היו תלמידים על מנת להעביר דרכם את התורה לדורות הבאים ומשנפטרו נעלמה יחד אתם גם האסכולה. כיום נשארו מספר מצומצם של אסכולות כשהנפוצות שבהן: Muso Shinden Ryu, Muso Jikiden Eishin Ryu, Katori Shinto Ryu, Suio Ryu.


נקאיאמה האקודו

על מנת לשמר את האמנות ולתת גוון אחיד ללימוד הבסיסי, יצר ארגון העל All Japan Kendo Federation סדרה של 12 קאטות הנקראות Setei Gata, המהוות בסיס לאימון ובסיס לדירוג המתאמנים. (עד דרגת דאן 3 נבחנים אך ורק על קאטות אלו). כל תלמיד מתאמן על ה "Setei Gata" ורק לאחר שהוא שולט בהן בצורה המניחה את דעתו של המורה יעבור ל Koryu - האסכולה העתיקה שבה מספר רב של קאטות בישיבה, בכריעה או בעמידה.

דגש חשוב ביותר ניתן לשליפת החרב עצמה, מאחר ובעבר בקרבות אמיתיים לחיים ולמוות, שבריר של שנייה או שינוי זעיר בתנוחת החרב יצרו את ההבדל בין חיים ומוות. החרבות היו חדות כתער. נגיעה בהן יצרה חתך עמוק, ועל אחת כמה וכמה – חיתוך מכוון. שליפת החרב במהירות ודיוק רב בחיתוך היו תנאי בל יעבור להישרדות הלוחם.

שליפת החרב מבוצעת בתהליך הקרוי : ג'ו - הא - קיו (לאט, בינוני ומהר). בשלב המקדים, מציג האיאיידוקה (תלמיד איאיידו) בפני היריב מצג נפש-גוף לאמור: "אם לא תפסיק את תנועתך וכוונתך לשלוף - אני אמשיך בדרך זו". השליפה הראשונית והאיטית של החרב מעבירה מסר זה.

גישה נפשית זו של האיאיידוקה צריכה לשקף כוונה זאת דרך קשר העין, השקט הנפשי והכוונה הברורה. האיאיידוקה מעביר מסר ליריבו: "הנה אני בא. עצור עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי. איני רוצה לחתוך, באמת איני רוצה לחתוך". זוהי נוכחות ישירה של נפש- גוף המוצגת ומשודרת דרך הדמיה של פעולות היריב וכוונותיו. היריב אינו מפסיק את כוונותיו, לכן אנו ממשיכים להגביר את מהירות השליפה שלנו, וכוח כוונתנו ככל שהתהליך מתקדם לקראת הרגע של מחויבות מלאה לפעולה, הנקודה ממנה אין חזרה. הלהב כעת מוכן לשיגור, חותך באופן חלק וחזק לאורך או דרך יריב בשיאה של המהירות שלנו.

האימון כיום הינו לשם האומנות ולא על מנת להילחם בקרב, לכן אנו שואפים לתנועה נכונה יעילה ומדוייקת במקום מהירות על מנת להרוג. יכולת הריכוז והיכולת הפיסית ניתנות להגברה על ידי פעולה חוזרת ונשנית של הטכניקות. שיטת האימון באיאיידו שונה מרוב אומנויות הלחימה, בכך שניתנת תשומת לב עצומה לפרטים הקטנים ביותר. השאיפה באיאיידו היא לשלמות בביצוע כל תנועה וכל טכניקה.

חזרה לראש להדף

IAIJUTSU

האימון בשיטה העתיקה כולל בתוכו התמודדות עם יריבים אמיתיים. מעבר לתנועה ולחיזוק הקי (אנרגיה) הפנימי של כל אחד, דורש האימון תרגול מתמיד ואינסופי של טכניקות מול יריב אחד או יותר, תזמון מדויק, הבנת מרחק תקיפה והגנה, ואיפיון נכון של היריב שממול.

האימון בפודושינקאן כולל לימוד ותרגול סדרת הקאטות הבסיסית Seitei Gata של AJKF , סדרות קאטות מתקדמות של Koryu בשיטת סויו ריו וכן סדרות קאטות של קנג'וטסו (Kenjutsu).

לאחר שהראה שליטה סבירה בקאטות, ישולב המתאמן באימונים מול יריב אחד או יותר, באימונים אלו מתורגלות אפליקציות שונות ומגוונות של הקאטה הבסיסית.

האימון בשיטה העתיקה כולל בתוכו התמודדות עם יריבים אמיתיים. מעבר לתנועה ולחיזוק הקי (אנרגיה) הפנימי של כל אחד, דורש האימון תרגול מתמיד ואינסופי של טכניקות מול יריב אחד או יותר, תזמון מדויק, הבנת מרחק תקיפה והגנה, ואיפיון נכון של היריב שממול.

האימון בפודושינקאן כולל לימוד ותרגול סדרת הקאטות הבסיסית Seitei Gata של AJKF , סדרות קאטות מתקדמות של Koryu בשיטת סויו ריו וכן סדרות קאטות של קנג'וטסו (Kenjutsu).

לאחר שהראה שליטה סבירה בקאטות, ישולב המתאמן באימונים מול יריב אחד או יותר, באימונים אלו מתורגלות אפליקציות שונות ומגוונות של הקאטה הבסיסית.

חזרה לראש להדף

תהליך הלימוד

אימון, אימון ועוד אימון

תהליך הלימוד באיאיידו ובג'ודו דומה מאוד, למעט מספר אספקטים ספציפיים לכל אומנות. התלמיד החדש יתחיל בלימוד ותרגול של מצבי מוצא, תנוחות ישיבה ועמידה, תנועה – הליכה ומעבר בין התנוחות, אחיזה נכונה של הנשק ועוד.

בשלבי הלימוד הראשונים יושם דגש על לימוד ה-"קיהון" – מגוון של תנועות ורצפי תנועות בסיסיות הדרושות ללימוד הקאטות, כגון –לימוד ביצוע חיתוכים שונים באיאיידו - חיתוכים אנכיים (שו-מן), חיתוכים אופקיים (יוקו), חיתוכים אלכסוניים (קסה-גירי) ואחרים, שליפות, הגנות שונות, תצורות התקפה והגנה עם מוט ה-ג'ו ואחרות.

משהראה התלמיד שליטה בסיסית בקיהון, יחל לימוד הקאטות. התלמיד ילמד בצוע 12 קאטות הבסיס של Seitei-Gata, הכוללות מגוון של תצורות הגנה – התקפה בהן התלמיד מוצא עצמו מותקף על ידי יריב או מספר יריבים דמיוניים, יוצא מתנוחת המוצא (ישיבה, עמידה או הליכה), שולף את החרב, מבצע הגנות ותוקף את היריבים בחיתוכים שונים או בתקיפות שונות באמצעות ה-ג'ו, מסיים ב-צ'יבורי (פעולה סמלית של התזת הדם מהחרב בהנפה מהירה שלה באיאיידו) ו-נוטו (החזרת החרב לנדנה באיאיידו) וחזרה לתנוחת מוצא.

בעוד שבאיאיידו הקאטות של Seiti Gata מבוצעות כנגד יריב דמיוני, הרי שבג'ודו הקאטות מבוצעות בזוגות – התלמיד מתפעל את מוט ה-ג'ו לצורך הגנה ותקיפה כנגד תלמיד אחר התוקף אותו בחרב. אימון בזוגות (או יותר) מבצע תמיד בשימוש בכלי נשק מעץ, כגון "בוקאן" – חרב אימונים עשוייה עץ המדמה את הקטאנה – החרב היפנית. אימוני קאטות איאיידו מול יריבים דמיוניים מבוצע בשימוש בוקאן או איאייטו (IAITO) – חרב מתכתית לא-חדה.

בשלב בו החליט המאמן שהתלמיד שולט בקאטות Seitei Gata באופן המניח את הדעת, יתחילו האימונים בשיטות הקלאסיות והמתקדמות, שיכללו לימוד קאטות בשיטות Koryu אוטנטיות( שיטות עתיקות) . שיטות אלו כוללות סדרות רבות של קאטות לתרגות מצבים שונים ומגוונים של הגנות והתקפות נגד יריב בודד או יריבים רבים. משנלמדו הקאטות מול יריב דמיוני, עוברים לתרגול בזוגות, או יותר, בו התלמיד מותקף על ידי תלמיד אחר במגוון אופנים, ומבצע פעולות הגנה ותקיפה.

חזרה לראש להדף

ציוד, ביגוד וכלי נשק

הלבוש המקובל באימוני איאיידו וג'ודו מבוסס על חליפת קימונו יפני מסורתי שהיה בשימוש הסמוראים ביפן העתיקה, וכולל: האקמה (Hakama - מכנס רחב בעל קפלים הכולל חגורות להידוקו לגוף), ג'י (Gi - חולצת-ז'קט בעלת שרוולים רחבים) ו-אובי (Obi – חגורה רחבה להידוק הביגוד לגוף ולחגירת החרב). כאמור, מצטרפים חדשים אינם נדרשים להצטייד בביגוד מיוחד – ביגוד ספורט כלשהוא כגון טרינינג יהיה מספק בהחלט וחגורת קראטה כלשהיא תחליף את ה-אובי. יש להצטייד רק בזוג ברכיות – מגיני ברכיים גמישים ומרופדים להגנה על הברכיים במצבי ישיבה וכריעה.
משתחליט לרכוש ביגוד, אנו נסייע בידך ונפנה אותך לאתרי הרכישה המתאימים. כמו בכל תחום, ישנו מגוון רחב של איכויות ומחירים של אביזרי הביגוד השונים. אין כל צורך להכנס להוצאות גבוהות וניתן לרכוש בארץ את כל אביזרי הביגוד למתאמן המתחיל במחירים מניחים את הדעת בהחלט. כמתאמן בפודושינקאן תוכל להנות גם מהנחות בבתי עסק שונים לרכישת ציוד, נשק וביגוד לאימון.


כלי הנשק המשמשים באימוני איאיידו וג'ודו כוללים חרב מתכת (איאייטו – IAITO), ג'ו (Jo – מוט עץ באורך 122ס"מ ובקוטר 24מ"מ), בוקאן (Boken – חרב אימונים עשוייה עץ עם נדן פלסטי), ובשלבים יותר מתקדמים – קודאצ'י (Kodachi – חרב קצרה עשוייה עץ, המדמה את החרב הקצרה של הסמוראים – וואקיזשי). כאמור לגבי הביגוד, גם כאן ישנו מגוון רחב של אפשרויות, איכויות ומחירים. גם בנושא כלי הנשק אין צורך להכנס להוצאות מיוחדות. אנו נשאיל לך ג'ו ובוקאן הנדרשים למתאמן המתחיל. משתחליט לרכוש כלי נשק משלך, נשמח להפנותך לחנויות המתאימות. ניתן להשיג ג'ו ובוקאן בארץ באיכות סבירה ובמחירים סבירים ביותר.

לקראת השלב בו תרצה לרכוש חרב מתכתית, ישנם מספר שיקולים שעלייך לדעת. אמנם ניתן להסתפק בבוקאן לאורך תקופת אימון ארוכה מאוד, אך בשלב בו תגיע לרמת ביצוע סבירה ב-Seitei Gata, הגיוני שתרצה בחרב מתכת. ישנם אספקטים רבים לשימוש בחרב מתכת, ואף כי השימוש בה מוגבל לקאטות יחיד מול יריב דמיוני, היא מהווה אביזר חשוב ביותר בשלבים המתקדמים של לימוד האיאיידו.

ערכת החרב כוללת את החרב המתכתית עצמה, מסוג איאייטו (IAITO), נדן (סאיה – Saya) עשוי עץ קשה ומצופה בלאכה ו-סגאו (Sageo), שרוך באורך של כ-2 מטרים, המשמש לקשירת החרב לחגורת ה-אובי. ל-סגאו חשיבות רבה במהלך הפעילות הטקסית והקידות הנלוות ללימוד האיאיידו.

בעוד שמאמנים ומתאמנים וותיקים בדרגות גבוהות נוהגים להשתמש בחרבות מסוג שינקן (Shinken) שהינן חרבות יפניות חדות עשויות פלדה משובחת, משקלן כ-1 ק"ג ומחיריהן נעים בין אלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים, הרי שמתאמנים חדשים ואף ותיקים משתמשים בחרבות מסוג איאייטו (IAITO), שהן חרבות קהות העשויות מסגסוגות, בדרך כלל אבץ-אלומיניום, מעט יותר קלות מחרבות שינקן (כ-800 – 850 גרם). עלות חרב איאייטו באיכות סבירה הינב כ-200 דולר, בעוד שחרבות באיכות גבוהה ובעלות אביזרים איכותיים יותר, כגון ניצב מצופה משי, מגן (Tsuba) מסוגנן וכו' המיוצרות ביפן מגיעות במחירן לאלף דולר ויותר.

חזרה לראש להדף

דרגות


סולם הדרגות באיאיידו וב JODO הוא זהה, וכמובן תלוי ברמתו של התלמיד ובאספקטים ספציפיים לכל אחד מהענפים. כמקובל במערך הדרגות באומנויות לחימה יפניות, קיימים שני סולמות דרגות – קיו (Kyu – דרגות בסיסיות) ו-דאן (Dan – דרגות מתקדמות).

התלמיד מתקדם בדרגות ה-קיו עד להגיעו לדרגת קיו-1, שלאחריה יוכל להבחן ולהתקדם לדרגת דאן-1 (שודאן – Shodan -初段:しょだん, חגורה שחורה) ולעבור לסולם הדרגות המתקדם, ולהתקדם לדרגות דאן-2 (נידאן – Nidan -二段:にだん), דאן-3 (סאנדאן – Sandan -三段:さんだん) וכן הלאה.

ההתקדמות בדרגות נעשית באמצעות מבחני דרגה הנערכים מפעם לפעם במסגרת ההתאחדות הישראלית לקנדו ובודו (IKBF), ובנוכחות מורים בכירים מההתאחדות האירופאית לקנדו (EKF) במסגרת סמינרים הנערכים בארץ. כמו כן ניתן להירשם ולהגיע למבחנים הנערכים בחו"ל, בעיקר מבחנים לדרגות גבוהות הנערכים באירופה במסגרת סמינרים של ה- EKF.

מבחני הדרגה כוללים בצוע של מספר קאטות, כאשר חבר שופטים בעלי דרגות בכירות בוחנים את הנבחן לרמת הביצוע בהתאם לנדרש מהדרגה אליה הוא נבחן. בחינות הדרגה עד ל-דאן-3 הינן על ביצוע קאטות שלSeitei Gata. מ-דאן-3 ואילך, נבחנים המתאמנים על קאטות משיטות מתקדמות של Koryu (שיטות עתיקות).

חזרה לראש להדף

IAIDO